O škole

Súkromná stredná odborná škola služieb  sa nachádza v historickej časti mesta Bardejova, ktoré je zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Priestory pre praktické vyučovanie sa nachádzajú aj mimo historickej časti mesta Bardejov.

Na základe rozhodnutia Slovenského zväzu výrobných družstiev v Bratislave vzniká v roku 1984 v Bardejove Stredné odborné učilište služieb, ktoré malo vychovávať žiakov pre potreby družstiev, ktoré spadali pod SZVD v Bratislave. Po roku 1989 dochádza k zmene v spoločnosti, čo sa prejavilo aj na činnosti družstiev. Po transformácií škôl v roku 1991 a 1994 si SZVD ponecháva vo svojej zriaďovateľskej funkcií aj naďalej školu v Bardejove. V roku 2007 dochádza k zmene názvu zriaďovateľa školy – Slovenského zväzu výrobných družstiev na COOP PRODUKT SLOVENSKO so sídlom v Bratislave. Informácie o zriaďovateľovi školy nájdete na stránke www.cpscoop.sk.

Od vzniku školy v roku 1984 prešla škola rôznymi zmenami. Na začiatku činnosti pripravovala žiakov iba pre potreby družstiev. So zmenenou spoločenskou situáciou škola pripravovala žiakov nielen pre družstvá, ale aj pre iných zamestnávateľov. V súčasnosti škola pripravuje žiakov najmä pre potreby trhu práce v Bardejove, pre potreby Slovenska, ale aj pre uplatnenie sa na trhu práce v rámci Európskej únie.

Hlavným cieľom školy je pripraviť žiakov pre odborné profesie, o ktoré je záujem na trhu práce. Dôraz sa kladie hlavne na odbornú zložku prípravy absolventov školy. Popritom škola podporuje štúdium aj talentovo nadaných žiakov. Dôkazom toho je, že v minulosti, ale aj v súčasnosti navštevujú školu reprezentanti Slovenska v rôznych športových disciplínach.

Okres Bardejov patrí medzi oblasti s bohatou profesijnou štruktúrou. Preto škola svojím vzdelávacím programom pripravuje odborných a kvalifikovaných zamestnancov pre potreby celého regiónu.

Škola od svojho vzniku a so súhlasom zriaďovateľa sa zameriavala na prípravu žiakov pre tieto oblasti:

• Spracúvanie dreva
  • Ekonomika a služby
  • Umelecké odvetvia

Na základe analýzy potrieb a požiadaviek trhu práce je smerovanie školy v oblasti prípravy žiakov z pohľadu odborov dobré, lebo o absolventov školy je záujem trhu práce.

Najlepším žiakom školy je umožnené vykonávať odborný výcvik alebo prax v rôznych firmách, aby si vylepšili svoje teoretické a praktické zručnosti a lepšie boli pripravení pre uplatnenie sa na trhu práce.

Absolventi školy majú možnosť pokračovať ďalej v štúdiu. Po ukončení 3-ročných odborov môžu pokračovať v nadstavbovom štúdiu a urobiť si maturitnú skúšku alebo po maturitnej skúške pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Cieľom školy je pripraviť žiakov aj pre európsky trh práce.

Teoretické vyučovanie je v budove školy, ktorá patrí medzi pamiatkové objekty. Budova školy vznikla pre potreby školstva a pre tieto účely slúži viac ako 100 rokov. V priestoroch budovy je 14 učební, z toho 2 jazykové učebne (pre anglický a nemecký jazyk) a 3 učebne zariadené výpočtovou technikou. Ostatné učebne sú klasické s dataprojektormi a pripojením na internet, resp. interaktívnymi tabuľami. Škola má telocvičňu, posilňovňu a ihrisko s prírodným trávnikom. Jazykové učebne sú  vybavené najmodernejším zariadením. Školská knižnica je v učebni, ktorá sa využíva na vyučovanie a mimo vyučovania pre potreby žiakov. Je vybavená výpočtovou technikou. Výchovný poradca má vlastný kabinet.

Praktické vyučovanie realizujeme vo vlastných dielňach odborného výcviku, ktoré sú vybavené podľa normatívu. V priestoroch školy sú priestory pre odborný výcvik v odboroch:

kaderník a vlasová kozmetika – kadernícky salón otvorený aj pre širokú verejnosť,

kozmetička a vizážistka – kozmetický salón otvorený aj pre širokú verejnosť,

hostinský – kuchynka a stolovacia miestnosť,

propagačná grafika.

Na základe dohody môžu žiaci pracovať aj v súkromných firmách.

V súlade s novou vyhláškou o stredných školách bude na škole vykonáva svoju činnosť aj Školská rada, ktorej kompetencie sú v súlade so stanovenou vyhláškou.

Rada žiakov školy zastupuje záujmy žiakov školy a spolupracuje s učiteľmi a majstrami pri organizácii aktivít školy.

Piatok 26. 4. 2024