Navigácia

 

Základné údaje o štúdiu

 

Kód a názov študijného odboru: 3341 K  operátor drevárskej a nábytkárskej výroby

 

Dĺžka štúdia:

4 roky

Forma štúdia:

Denné štúdium pre absolventov základnej školy

Poskytnutý stupeň vzdelania:

Úplne stredné odborné vzdelanie

Nevyhnutné vstupné požiadavky na štúdium:

Nižšie stredné vzdelanie a splnenie podmienok prijímacieho konania

Spôsob ukončenia štúdia:

Maturitná skúška

Doklad o získanom stupni vzdelania:

Vysvedčenie o maturitnej skúške

Doklad o získanej kvalifikácii:

Vysvedčenie o maturitnej skúške

Výučný list

Možnosti pracovného uplatnenia absolventa:

Výkon činností technika konštrukčného, technologického, montážneho a prevádzkového charakteru v štátnych a súkromných firmách, ale aj ďalšie funkcie v odborných útvaroch, alebo ako odborník pri vykonávaní komplexných remeselných prác  v súlade so svojim zameraním.

Možnosti ďalšieho štúdia:

Pomaturitné štúdium. Študijné programy vysokoškolského štúdia alebo ďalšie vzdelávacie programy zamerané na rozšírenie kvalifikácie, jej zmenu alebo zvýšenie.

 

    1. Organizácia výučby

Príprava v školskom vzdelávacom programe OPERÁTOR V DREVOSPRACUJÚCEJ VÝROBE v študijnom odbore 3341 K Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie a prípravu. Výučba je organizovaná v dvojtýždňových cykloch.

Teoretické vyučovanie je organizované v priestoroch školy na Hviezdoslavovej ulici v Bardejove.  Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Žiaci sa tiež oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti, základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky, fyziky a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania. V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na oblasť ekonomiky, náuky o materiály, technológie, odborného kreslenia, informatiky v odbore a pod. V rámci odborného výcviku žiaci získavajú teoretické a praktické zručnosti. Veľký dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka, na formovanie ich osobnostných a profesionálnych vlastností, postojov a hodnotovej orientácie.

Praktické vyučovanie je organizované formou odborného výcviku. Praktické vyučovanie je v rámci duálneho vzdelávania realizované v zmluvnom pracovisku WSD s.r.o. – interiérové štúdio Bardejov, ktoré sa nachádza v priestoroch školských dielní na Priemyselnej ulici v Bardejove. Praktické vyučovanie je ale realizované aj priamo v školských dielňach praktického vyučovania na Priemyselnej ulici v Bardejove.Praktické vyučovanie poskytuje žiakom najmä praktické zručnosti, návyky a získané schopnosti nevyhnutné pre výkon povolania.

Ďalšie organizačné podrobnosti týkajúce sa účelových kurzov a cvičení sú súčasťou učebného plánu.

 

    1. Zdravotné požiadavky na žiaka

Na prijatie do študijného odboru 3341 K Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby môžu byť prijatí len uchádzači nad pätnásť rokov veku s dobrým zdravotným stavom. Štúdium v študijnom odbore 3341 K Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby vzhľadom k svojim špecifikám  nemôže byť poskytnuté pre žiakov s mentálnym, zmyslovým a telesným postihnutím, ako aj žiakom s autistickým syndrómom, s poruchami psychického a sociálneho vývinu. Do odboru sa môžu prijať uchádzači, ktorých zdravotnú spôsobilosť posúdil a na prihláške písomne potvrdil lekár. V prípade zmenenej pracovnej schopnosti uchádzačov je potrebné lekárske posúdenie ich zdravotnej spôsobilosti, je potrebné postupovať v súlade s odporúčaním posudkovej komisie. Títo uchádzači môžu byť individuálne integrovaní v súlade s metodickým usmernením k realizácii školskej integrácie žiakov so ŠVVP v ZŠ a SŠ.

Uchádzači nesmú trpieť predovšetkým:

      • mentálnym postihnutím
      • ťažké a prognosticky nepriaznivé ochorenie dýchacích ciest a pľúc
      • preukázaná precitlivenosť na chemické látky pracovného prostredia
      • prognosticky veľmi závažné poruchy videnia a sluchu
      • ťažké a prognosticky nepriaznivé ochorenia končatín, znemožňujúce jemnú motoriku a koordináciu pohybov
      • ťažké a prognosticky nepriaznivé chronické ochorenia pohybového systému, zamedzujúce prácu vo vynútenej polohe.

O spôsobilosti žiaka študovať a vykonávať prácu v danom odbore rozhoduje lekár, ktorý potvrdzuje zdravotnú spôsobilosť žiaka, a to v prihláške na štúdium na daný odbor.

 

    1. Požiadavky na bezpečnosť a hygienu pri práci

Neoddeliteľnou súčasťou teoretického a praktického vyučovania je problematika bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce a protipožiarnej ochrany. Výchova k bezpečnej a zdravie neohrozujúcu prácu vychádza po dobu štúdia z požiadaviek platných právnych a ostatných predpisov (zákonov, nariadení vlády SR, vyhlášok, technických predpisov a slovenských technických noriem). Tieto požiadavky sa musia vzťahovať k výkonu konkrétnych činností, ktoré sú súčasťou praxe. Tieto požiadavky sa musia doplniť informáciami o rizikách možného ohrozenia, ktorým sú žiaci pri teoretickom a praktickom vyučovaní vystavení vrátane informácií o opatreniach na ochranu pred pôsobením týchto zdrojov rizík (zdravotné riziká a opatrenia pri ručnej manipulácii s bremenom, rizikové faktory súvisiace s mikroklimatickými podmienkami – teplotná záťaž organizmu a pod.).

Pod základnými podmienkami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa rozumie:

  1. dôkladné oboznámenie žiakov s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, s protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi
  2. používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov
  3. zabezpečenie odborného dozoru
  4. vyučovací proces je organizovaný a zabezpečovaný v súlade so všeobecne platnými predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci

Priestory pre výučbu musia zodpovedať svojimi podmienkami požiadavkám stanovených v zdravotníckych predpisoch (hygienické požiadavky na priestory, prevádzka školských zariadení, bezpečná prevádzka, používanie strojov, prístrojov a pod.). Nácvik a precvičovanie činností musí byť v súlade s požiadavkami, ktoré upravujú prácu pre mladistvých (napr. Zákonník práce) a v súlade s podmienkami, podľa ktorých môžu mladiství vykonávať zakázané práce z dôvodu prípravy na povolanie. Základnými podmienkami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa rozumie:

  • dôkladne a preukázané oboznámenie žiakov s predpismi o BOZP, protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi,
  • používanie technického vybavenia, ktoré zodpovedá bezpečnostným a protipožiarnym predpisom,
  • používanie ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov,
  • vykonávanie stanoveného dozoru na pracoviskách žiakov, pričom sa vymedzia stupne dozoru nasledovne:
  • práca pod dozorom si vyžaduje sústavnú prítomnosť osoby poverenej dozorom, ktorá dohliada na dodržiavanie BOZP a pracovného postupu. Táto osoba musí zrakovo obsiahnuť všetky pracovné miesta tak, aby mohla bezpečne zasiahnuť v prípade porušenia BOZP,
  • práca pod dohľadom si vyžaduje prítomnosť osoby poverenej dohľadom kontrolovať pracoviská pred začatím práce a pokiaľ nemôže zrakovo všetky pracoviská obsiahnuť, v priebehu práce ich obchádza a kontroluje.

Stanovením príslušného stupňa dozoru je poverený vedúci zamestnanec v závislosti od charakteru práce, podmienok a tematického celku výučby.

Pri nástupe žiaka na štúdium sa vyžaduje:

  • Pracovné oblečenie
  • Pracovná obuv
  • Tlmiče sluchu

 

 

 
  1. PROFIL ABSOLVENTA ŠTUDIJNÉHO ODBORU 3341 K operátor drevárskej a nábytkárskej výroby

 

 

Názov a adresa školy

Súkromná stredná odborná škola 

Hviezdoslavova 11, 085 01 Bardejov

Názov školského vzdelávacieho programu

OPERÁTOR  V DREVOSPRACUJÚCEJ  VÝROBE

Kód a názov ŠVP

33  Spracúvanie dreva

Kód a názov študijného odboru

3341 KOperátor drevárskej a nábytkárskej výroby

Stupeň vzdelania

úplne stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A

Dĺžka štúdia

4 roky

Forma štúdia

denná

    1. Charakteristika absolventa

Absolvent študijného odboru 3341 K  Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby je pripravený uplatniť sa v zodpovedajúcich pracovných, odborno-profesijných a spoločenských funkciách. Vzdelanie absolventovi poskytuje odborné vzdelanie a prípravu so širokým všeobecnovzdelávacím základom a s odbornými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami tak, že sú schopní uplatniť sa v technologických, konštrukčných, hospodárskych aj obchodných činnostiach výroby priemyselného aj individuálneho charakteru, pre ktoré je podmienkou úplné stredné odborné vzdelanie.

Pre kvalifikované vykonávanie odborných činností získava absolvent nevyhnutné všeobecné vzdelanie s dostatočnou adaptabilitou na príbuzné odbory. Absolvent získa schopnosť aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri riešení úloh samostatne aj v tíme, má predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi predpismi spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Rozsah získaných vedomostí a zručností mu umožňuje sa ďalej vzdelávať v niektorom vzdelávacom programe strednej alebo vysokej školy v danom alebo príbuznom odbore. Absolvent má možnosť získať vedomosti a zručnosti umožňujúce uplatnenie na pracovnom trhu v SR, ale aj v rámci EÚ.

 

 

 

 

 

Škola (názov, adresa)

 

Súkromná stredná odborná škola , Hviezdoslavova 11, 085 01 Bardejov

Názov ŠkVP

OPERÁTOR  V DREVOSPRACUJÚCEJ  VÝROBE

Kód a názov  ŠVP

33Spracúvanie dreva

Kód a názov študijného odboru

3341 K Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby

Stupeň vzdelania

úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A

Dĺžka štúdia

4 roky

Forma štúdia

denná

Druh školy

súkromná

Vyučovací jazyk

slovenský jazyk

Kategórie a názvy vyučovacích predmetov

Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku

1.

2.

3.

4.

Spolu

Všeobecnovzdelávacie predmety

12

12

8

8

40

Slovenský jazyk a literatúra

3

3

3

3

12

Cudzí jazyk

3

3

3

3

12

Občianska náuka

-

1

-

-

1

Dejepis

1

-

-

-

1

Etická výchova / Náboženská výchova

1

1

-

-

2

Fyzika

1

1

-

-

2

Matematika

1

1

1

1

4

Informatika 

1

1

-

-

2

Telesná a športová výchova

1

1

1

1

4

Odborné predmety

8

5

8

7

28

Ekonomika

-

-

1

1

2

Náuka o materiáli

2

1

1

-

4

Technológia

2

2

2

2

8

Výrobné zariadenia

2

1

-

-

3

Odborné kreslenie

2

-

-

-

2

Konštrukčné cvičenia

-

1

2

1

4

Informatika v odbore

-

-

2

2

4

Programovanie CNC strojov

-

-

-

1

1

Odborný výcvik

14

17

18

18

67

Voliteľné predmety

1

1

1

1

4

Cudzí jazyk2

1

1

1

1

4

Cvičenia z matematiky

0-2

0-2

0-1

0-1

0-6

Ekológia

0-2

0-2

0-1

0-1

0-6

Čalúnnictvo

0-2

0-2

0-1

0-1

0-6

Nepovinné predmety

 

 

 

 

 

Športové hry

0-2

0-2

0-2

0-2

0-6

Konverzácia v cudzom jazyku

0-2

0-2

0-2

0-2

0-6

Spolu

35

35

35

34

139

             

 

 

 

Prehľad využitia týždňov

Činnosť

1. ročník

2. ročník

3. ročník

4. ročník

vyučovanie podľa rozpisu

33

33

33

30

maturitná skúška

-

-

-

1

časová rezerva

(kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výlety, výchovno-vzdelávacie akcie ...)

7

7

7

6

Spolu týždňov

40

40

40

37

 

Poznámky k učebnému plánu:

  1. Riaditeľ školy môže na základe odporúčania predmetovej komisie vykonať vo vzorovom učebnom pláne úpravy až do 10% z celkového počtu týždenných vyučovacích hodín. Pri týchto úpravách nie je možné zrušiť žiadny vyučovací predmet, alebo do skupiny predmetov zaradiť nový predmet. Minimálny počet vyučovacích hodín slovenského jazyka a literatúry (3 vyučovacie hodiny týždenne v každom ročníku) a cudzieho jazyka (3 vyučovacie hodiny týždenne v každom ročníku) musí zostať zachovaný. Minimálny percentuálny podiel vyučovacích hodín odborného teoretického a praktického vyučovania z celkového počtu vyučovacích hodín musí ostať zachovaný.
  2. V jednotlivých vyučovacích predmetoch má vyučujúci možnosť upraviť obsah učiva až do výšky 30% v každom ročníku zaradením nových poznatkov, vyplývajúcich z aktuálneho rozvoja vedy a techniky a z potreby prispôsobiť učivo aktuálnym potrebám odboru, trhu práce, alebo regiónu. Zmeny v obsahu učiva všeobecnovzdelávacích predmetov navrhuje príslušná predmetová komisia. Zmeny v obsahu učiva odborných predmetov navrhuje príslušná predmetová komisia na základe požiadaviek zamestnávateľa.
  3. Riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade na návrh predmetových komisií rozhodne, ktoré predmety v rámci teoretického vyučovania možno spájať do viachodinových celkov
  4. Trieda sa delí na každej hodine na skupiny pri minimálnom počte 24 žiakov.
  5. Trieda sa na dvoch hodinách v týždni za celé štúdium delí na skupiny pri minimálnom počte 24 žiakov.
  6. Vyučuje sa jeden z jazykov: jazyk anglický, nemecký, francúzsky, ruský, španielsky, taliansky.
  7. Vyučuje sa predmet etická výchova, alebo náboženská výchova podľa záujmu žiakov. Na vyučovanie predmetu etická výchova alebo náboženská výchova možno spájať žiakov rôznych tried toho istého ročníka a vytvárať skupiny s najvyšším počtom žiakov 20. Ak počet žiakov v skupine klesne pod 12, možno do skupín spájať aj žiakov z rôznych ročníkov.
  8. Žiakom so sluchovým postihnutím, ktorí vykonajú maturitnú skúšku z občianskej náuky (§ 17a vyhlášky MŠ SR č.318/2008 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách, v znení neskorších predpisov) môže upraviť riaditeľ školy, na základe odporúčania predmetovej komisie, hodinovú dotáciu predmetu občianska náuka z dotácie vyučovacích hodín určených cudziemu jazyku.
  9. Trieda sa delí na skupiny, maximálny počet žiakov v skupine je 15.
  10. Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je kurz na ochranu života a zdravia a kurz pohybových aktivít v prírode. Kurz na ochranu života a zdravia má samostatné tematické celky s týmto obsahom: riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana, zdravotná príprava, pobyt a pohyb v prírode, záujmové technické činnosti a športy. Organizuje sa v treťom ročníku štúdia a trvá tri dni po šesť hodín. Kurz pohybových aktivít v prírode sa koná v rozsahu piatich vyučovacích dní, najmenej však v rozsahu 15 vyučovacích hodín. Organizuje sa v 1. ročníku štúdia (so zameraním na zimné športy) a v 2. ročníku štúdia (so zameraním na letné športy). Účelové cvičenia sú súčasťou prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Uskutočňujú sa v 1. a v 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka raz.

 

  1. V prípade, že sa vyučovanie uskutočňuje v triede, v ktorej sa nachádzajú aj žiaci, ktorým sa poskytuje praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania, zvyšuje sa minimálny počet týždenných disponibilných hodín vo vzdelávacom programe za štúdium na 28 hodín, minimálny celkový počet disponibilných hodín za štúdium na 896 hodín a vyučovanie všetkých žiakov triedy sa uskutočňuje podľa vzorového učebného plánu a vzorových učebných osnov.

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Súkromná stredná odborná škola služieb Bardejov
    Hviezdoslavova 11, 085 01 Bardejov
  • +421 54 474 83 16
Počet návštev: 4144674
Pondelok 29. 4. 2024