Navigácia

    1. Základné údaje o štúdiu

Kód a názov študijného odboru: 7662 M animátor voľného času

 

Dĺžka štúdia:

4 roky

Forma štúdia:

Denné štúdium pre absolventov základnej školy

Poskytnutý stupeň vzdelania:

Úplne stredné odborné vzdelanie

Nevyhnutné vstupné požiadavky na štúdium:

Nižšie stredné vzdelanie a splnenie podmienok prijímacieho konania

Spôsob ukončenia štúdia:

Maturitná skúška

Doklad o získanom stupni vzdelania:

Vysvedčenie o maturitnej skúške

Doklad o získanej kvalifikácii:

Vysvedčenie o maturitnej skúške

Možnosti pracovného uplatnenia absolventa:

V profesiách a pracovných pozíciách v predprimárnom vzdelávaní, vo výchove vo voľnom čase, vo vzdelávacích, kultúrnych, sociálnych zariadeniach, zariadeniach cestovného ruchu, v opatrovateľskej a sociálnej starostlivosti, vo verejnej správe.

Možnosti ďalšieho štúdia:

Pomaturitné štúdium, študijné programy prvého stupňa vysokoškolského štúdia alebo ďalšie vzdelávacie programy zamerané na rozšírenie kvalifikácie, jej zmenu alebo zvýšenie

 

    1. Organizácia výučby

Príprava v školskom vzdelávacom programe ANIMAČNÁ ČINNOSŤ v študijnom odbore 7662 M animátor voľného času zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie. Výučba je organizovaná v dvojtýždňových cykloch.

Teoretické vyučovanie je organizované v priestoroch školy na Hviezdoslavovej ulici v Bardejove.  Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Žiaci sa tiež oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti, základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky, chémie a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania. V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na oblasť teórie a metodiky animačných činností, pedagogiky, psychológie, sociológie, teórie a dejín kultúry, manažmentu kultúry, hospodárskej geografie, základov cestovného ruchu, právnej a ekonomickej náuky, biológie a starostlivosti o zdravie, administratívy a korešpondencie a pod. Veľký dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka, na formovanie ich osobnostných a profesionálnych vlastností, postojov a hodnotovej orientácie.

Praktické vyučovanie je organizované formou odbornej praxe v priestoroch školy SSOŠ Bardejov na Hviezdoslavovej ulici. Praktické vyučovanie poskytuje žiakom teoretické vedomosti, ale najmä praktické zručnosti, návyky a získané schopnosti nevyhnutné pre výkon povolania.

Ďalšie organizačné podrobnosti týkajúce sa účelových kurzov a cvičení sú súčasťou učebného plánu.

 

 

    1. Zdravotné požiadavky na žiaka

Do študijného odboru 7662 M animátor voľného času môžu byť prijatí uchádzači, ktorých zdravotnú spôsobilosť na prihláške na štúdium potvrdil všeobecný lekár. Uchádzač so zdravotným znevýhodnením pripojí k prihláške vyjadrenie všeobecného lekára o schopnosti študovať zvolený odbor výchovy a vzdelávania. Títo uchádzači môžu byť individuálne integrovaní v súlade s metodickým usmernením k realizácii školskej integrácie žiakov so ŠVVP v ZŠ a SŠ.

Uchádzači nesmú trpieť predovšetkým:

      • mentálnym postihnutím,
      • poruchami správania,
      • vážnymi poruchami reči,
      • vážnymi poruchami zraku..
    • Požiadavky na bezpečnosť a hygienu pri práci

Neoddeliteľnou súčasťou teoretického a praktického vyučovania je problematika bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce a protipožiarnej ochrany. Výchova k bezpečnej a zdravie neohrozujúcu prácu vychádza po dobu štúdia z požiadaviek platných právnych a ostatných predpisov (zákonov, nariadení vlády SR, vyhlášok, technických predpisov a slovenských technických noriem). Tieto požiadavky sa musia vzťahovať k výkonu konkrétnych činností, ktoré sú súčasťou praxe. Tieto požiadavky sa musia doplniť informáciami o rizikách možného ohrozenia, ktorým sú žiaci pri teoretickom a praktickom vyučovaní vystavení vrátane informácií o opatreniach na ochranu pred pôsobením týchto zdrojov rizík (zdravotné riziká a opatrenia pri ručnej manipulácii s bremenom, rizikové faktory súvisiace s mikroklimatickými podmienkami – teplotná záťaž organizmu a pod.).

Pod základnými podmienkami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa rozumie:

  1. dôkladné oboznámenie žiakov s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, s protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi
  2. používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov
  3. zabezpečenie odborného dozoru
  4. vyučovací proces je organizovaný a zabezpečovaný v súlade so všeobecne platnými predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci

Priestory pre výučbu musia zodpovedať svojimi podmienkami požiadavkám stanovených v zdravotníckych predpisoch (hygienické požiadavky na priestory, prevádzka školských zariadení, bezpečná prevádzka, používanie strojov, prístrojov a pod.). Nácvik a precvičovanie činností musí byť v súlade s požiadavkami, ktoré upravujú prácu pre mladistvých (napr. Zákonník práce) a v súlade s podmienkami, podľa ktorých môžu mladiství vykonávať zakázané práce z dôvodu prípravy na povolanie. Základnými podmienkami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa rozumie:

  • dôkladne a preukázané oboznámenie žiakov s predpismi o BOZP, protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi,
  • používanie technického vybavenia, ktoré zodpovedá bezpečnostným a protipožiarnym predpisom,
  • používanie ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov,
  • vykonávanie stanoveného dozoru na pracoviskách žiakov, pričom sa vymedzia stupne dozoru nasledovne:
  • práca pod dozorom si vyžaduje sústavnú prítomnosť osoby poverenej dozorom, ktorá dohliada na dodržiavanie BOZP a pracovného postupu. Táto osoba musí zrakovo obsiahnuť všetky pracovné miesta tak, aby mohla bezpečne zasiahnuť v prípade porušenia BOZP,
  • práca pod dohľadom si vyžaduje prítomnosť osoby poverenej dohľadom kontrolovať pracoviská pred začatím práce a pokiaľ nemôže zrakovo všetky pracoviská obsiahnuť, v priebehu práce ich obchádza a kontroluje.

Stanovením príslušného stupňa dozoru je poverený vedúci zamestnanec v závislosti od charakteru práce, podmienok a tematického celku výučby.

 

  1. PROFIL ABSOLVENTA ŠTUDIJNÉHO ODBORU 7662 M animátor voľného času
 

Názov a adresa školy

Súkromná stredná odborná škola 

Hviezdoslavova 11, 085 01 Bardejov

Názov školského vzdelávacieho programu

ANIMAČNÁ  ČINNOSŤ

Kód a názov ŠVP

76  Učiteľstvo

Kód a názov študijného odboru

7662 M animátor voľného času

Stupeň vzdelania

úplne stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A

Dĺžka štúdia

4 roky

Forma štúdia

denná

 

    1. Charakteristika absolventa

Cieľom vzdelávacieho programu je pripraviť absolventov, ktorí budú schopní uplatniť sa vo svojich povolaniach so všeobecnovzdelávacím základom a odbornými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami aplikovateľnými v praxi s prirodzenou profesionálnou hrdosťou. Cieľom vzdelávacieho programu je výchova budúcich kvalifikovaných odborníkov pre predprimárnu edukáciu, edukáciu vo voľnom čase, pre animačnú prácu, sociálnu prácu a opatrovateľskú starostlivosť. Široké profilovanie absolventov so zameraním na kľúčové kompetencie umožňuje pripraviť žiakov na komplexné riešenie odborných problémov, ale aj na ich pohotovú adaptabilitu a prispôsobenie sa pre prácu v nových podmienkach (v závislosti od trhu práce), pre uplatňovanie nových koncepcií, metód, foriem, postupov, činností.

Absolventi študijných odborov 76 Učiteľstvo sú kvalifikovaní zamestnanci so širokým odborným profilom, schopní samostatne vykonávať odborné činnosti v predprimárnom vzdelávaní, vo výchove vo voľnom čase, vo vzdelávacích, kultúrnych, sociálnych zariadeniach, zariadeniach cestovného ruchu, v opatrovateľskej a sociálnej starostlivosti, vo verejnej správe, pre ktoré je podmienkou ukončené úplné stredné odborné vzdelanie.

Náročnosť profesií v daných oblastiach vyžaduje všeobecný rozhľad, odborné vedomosti a spôsobilosti a kladie vysoké nároky na osobnostný rozvoj. Absolventi poznajú pedagogické a psychologické základy svojho odboru a vedia ich prakticky využívať pri riešení odborných problémov. Vplývajú na formovanie osobnosti jedinca po stránke kognitívnej, sociálnej, emocionálnej a senzomotorickej, čo predpokladá ovládanie príslušných metód a metodík práce s rôznymi vekovými kategóriami. Rešpektujú ľudské práva a slobodu jednotlivcov i skupín a zodpovedne využívajú získané informácie. Uplatňujú špecifiká edukačnej činnosti a integrácie detí zdravotne, telesne, zmyslovo či duševne postihnutých. Sú schopní aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti v praxi, projektovať, zorganizovať, zrealizovať aktivity, vyhodnotiť prácu svoju i svojich kolegov. Dôležitou súčasťou profilu absolventa sú jeho vedomosti a spôsobilosti z oblasti hygieny a bezpečnosti práce, starostlivosti o zdravie a jeho ochranu, tvorby a ochrany životného prostredia, vrátane starostlivosti o kultúru práce a pracovné prostredie.

V správaní absolventov tejto skupiny odborov dominuje tolerancia, empatia, asertivita a prosociálne správanie. Sú pripravení pracovať tvorivo samostatne i v tíme, v praktickej i teoretickej činnosti, sú komunikatívne zruční v nadväzovaní a sprostredkovaní kontaktov, majú kultivované vystupovanie a prejavy. Vyznačujú sa vysokým stupňom sebaregulácie a sebakontroly, schopnosťou spolupráce. Majú predpoklady na ďalší odborný, profesionálny i osobnostný rozvoj, inováciu práce i prehlbovanie vedomostí a zručností. Sú naklonení a otvorení novým trendom a metódam v danej profesii.

Absolvent študijného odboru 7662 M animátor voľného času po ukončení štúdia úspešne vykonanou maturitnou skúškou získava prvú kvalifikáciu na úrovni úplného stredného odborného vzdelania. Absolventi tejto skupiny majú predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi predpismi spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Predpokladá sa ich schopnosť samostatného ďalšieho rozvoja a štúdia odboru na základe získaných vedomostí vo všeobecnovzdelávacích i odborných predmetoch. Odborná stredoškolská príprava je orientovaná tak, aby absolvent tohto typu strednej školy mohol ďalej pokračovať vo vysokoškolskom vzdelávaní na prvom stupni.

 

 

29

Škola (názov, adresa)

 

Súkromná stredná odborná škola , Hviezdoslavova 11, 085 01 Bardejov

Názov ŠkVP

ANIMAČNÁ  ČINNOSŤ

Kód a názov  ŠVP

76  Učiteľstvo

Kód a názov študijného odboru

7662 M animátor voľného času

Stupeň vzdelania

úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A

Dĺžka štúdia

4 roky

Forma štúdia

denná

Druh školy

súkromná

Vyučovací jazyk

slovenský jazyk

Kategórie a názvy vyučovacích predmetov

Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku

1.

2.

3.

4.

Spolu

Všeobecnovzdelávacie predmety

12

12

8

8

40

Slovenský jazyk a literatúra

3

3

3

3

12

Cudzí jazyk   a)

3

3

3

3

12

Občianska náuka   h)

-

1

-

-

1

Dejepis   h)

1

-

-

-

1

Etická výchova / Náboženská výchova   b)

1

1

-

-

2

Chémia

1

1

-

-

2

Matematika

1

1

1

1

4

Informatika 

1

1

-

-

2

Telesná a športová výchova   c)  h)

1

1

1

1

4

Odborné predmety

17

18

16

17

68

Teória a metodika animačných činností  d)

        4

3

3

2

12

Pedagogika

        2

2

1

-

5

Psychológia   d)

        2

2

2

2

8

Sociológia

-

-

1

2

3

Teória a dejiny kultúry

        3

2

2

2

9

Manažment kultúry     d)

-

-

1

2

3

Hospodárska geografia

2

2

-

-

4

Základy cestovného ruchu    d)

-

3

-

-

3

Právna a ekonomická náuka

-

-

-

2

2

Biológia a starostlivosť o zdravie   d)

        2

2

1

-

5

Administratíva a korešpondencia  d)

 2

-

-

-

2

Odborná prax   d) e)

-

2

5

5

12

Povinne voliteľné predmety

6

5

11

9

31

Cudzí jazyk 2   a)

1

1

1

1

4

Konverzácia v anglickom jazyku      a)

1

1

1

1

4

Konverzácia v nemeckom jazyku     a)

1

1

1

1

4

Seminár z dejepisu

1

1

1

-

3

Literárny seminár

-

-

1

2

3

Fotografovanie a video

-

-

1

1

2

Úvod do sveta práce

-

-

1

1

2

Výtvarné techniky

-

-

2

2

4

Pohybová kultúra

1

1

1

-

3

Služby cestovného ruchu

-

-

1

-

1

Mediálna výchova

1

-

-

-

1

Nepovinné predmety

 

 

 

 

 

Športové hry

0-2

0-2

0-2

0-2

0-6

Seminár z biológie

0-2

0-2

0-2

0-2

0-6

Spolu   i)

35

35

35

34

139

             

Prehľad využitia týždňov

Činnosť

1. ročník

2. ročník

3. ročník

4. ročník

vyučovanie podľa rozpisu

33

33

33

30

maturitná skúška

-

-

-

1

súvislá odborná prax     g)

-

1

2

1

časová rezerva (kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výlety, výchovno-vzdelávacie akcie)  g)

7

6

5

5

Spolu týždňov

40

40

40

37

 

Poznámky k učebnému plánu:

  1. Vyučuje sa jeden z cudzích jazykov: jazyk anglický, nemecký. Podľa potreby a podmienok školy aj ďalšie cudzie jazyky. Ďalší cudzí jazyk sa môže vyučovať ako voliteľný predmet z časovej dotácie disponibilných hodín. Trieda sa delí na každej hodine na skupiny pri minimálnom počte 24 žiakov.
  2. Predmety etická výchova / náboženská výchova sa vyučujú podľa záujmu žiakov v skupinách najviac 20 žiakov. Na vyučovanie predmetu etická výchova alebo náboženská výchova možno spájať žiakov rôznych tried toho istého ročníka a vytvárať skupiny s najvyšším počtom žiakov 20. Ak počet žiakov v skupine klesne pod 12, možno do skupín spájať aj žiakov z rôznych ročníkov.
  3. Predmet telesná a športová výchova možno vyučovať aj v popoludňajších hodinách a spájať do viachodinových celkov. Trieda sa delí na každej hodine na skupiny pri minimálnom počte 24 žiakov.
  4. Predmety sa vyučujú formou praktických cvičení. Vyučujú sa v skupinách, pričom počet žiakov v skupine je minimálne 9, maximálne 17.
  5. Na odbornej praxi sa žiaci delia do skupín, najmä s ohľadom na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a na hygienické požiadavky podľa všeobecne záväzných právnych predpisov. Predmet sa vyučuje v skupinách, pričom počet žiakov v skupine je minimálne 6, maximálne 11. Súčasťou predmetu odborná prax je prax organizovaná súvisle za celé štúdium v rozsahu minimálne 20 pracovných dní (s rešpektovaním špecifík a potrieb konkrétneho študijného odboru), 6 vyučovacích hodín za jeden deň.
  6. Riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickou radou a radou školy rozhodne, ktoré predmety v rámci teoretického vyučovania a praktického vyučovania možno spájať do viachodinových celkov.
  7. Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je kurz na ochranu života a zdravia a môže sa organizovať aj kurz pohybových aktivít v prírode. Kurz na ochranu života a zdravia má samostatné tematické celky s týmto obsahom: riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana, zdravotná príprava, pobyt a pohyb v prírode, záujmové technické činnosti a športy. Organizuje sa v treťom ročníku štúdia a trvá tri dni po šesť hodín. Účelové cvičenia sú súčasťou prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Uskutočňujú sa v 1. a v 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka raz. Kurz pohybových aktivít v prírode sa organizuje vo forme lyžiarskeho kurzu, snoubordingového kurzu, plaveckého kurzu, turistického kurzu alebo kurzu iných športov v prírode.
  8. Stredné odborné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením plnia rovnaké ciele ako stredné odborné školy pre intaktných žiakov. Všeobecné ciele vzdelávania v jednotlivých vzdelávacích oblastiach a kompetencie sa prispôsobujú individuálnym osobitostiam žiakov so zdravotným znevýhodnením v takom rozsahu, aby jeho konečné výsledky zodpovedali profilu absolventa. Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením (dĺžka, formy výchovy a vzdelávania, podmienky prijímania, organizačné podmienky na výchovu a vzdelávanie, personálne, materiálno-technické a priestorové zabezpečenie ap.) stanovujú vzdelávacie programy vypracované podľa druhu zdravotného znevýhodnenia.
  9. Počet týždenných vyučovacích hodín školského vzdelávacieho programu je za celé štúdium minimálne 132 hodín, maximálne 140 hodín. Výučba sa realizuje v 1., 2. a 3. ročníku v rozsahu 33 týždňov, vo 4. ročníku v rozsahu 30 týždňov. Časová rezerva sa využije na opakovanie a doplnenie učiva, na kurz na ochranu života a zdravia a kurzy pohybových aktivít v prírode ap. a v poslednom ročníku na absolvovanie maturitnej skúšky.

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Súkromná stredná odborná škola služieb Bardejov
    Hviezdoslavova 11, 085 01 Bardejov
  • +421 54 474 83 16
Počet návštev: 4144718
Pondelok 29. 4. 2024