Výchovný poradca

Informácie pre maturantov III. - informácie o podávaní prihlášok na VŠ

Väčšina VŠ má termín podania prihlášky 28. február (bližšie informácie nájdete v publikácii „Ako na vysokú školu“ a na webových stránkach konkrétnych VŠ). Predtým, než si žiak podá prihlášku na vysokú školu, je dobré aby poznal svoje predpoklady na štúdium, možnosti uplatnenia na trhu práce ako aj záujem o daný študijný odbor. Na niektoré študijné odbory je potrebná aj domáca príprava, ktorú nemôžeme podceňovať.

Každá VŠ si určuje podmienky prijatia, ktoré sú zverejnené v publikácii „Ako na VŠ“, na webových stránkach VŠ alebo vo vybranej dennej tlači. Pri vyberaní si študijných odborov na VŠ si hľadajte len akreditované študijné odbory.

Po zmene, ku ktorej došlo v zmene zákona o vysokých školách, si žiaci maturitného ročníka podávajú prihlášku najprv na bakalárske štúdium a až potom môžete pokračovať v magisterskom alebo inžinierskom štúdiu. Prihláška musí byť doručená v termíne určenom VŠ alebo fakultou. Prihlášku na štúdium je potrebné odoslať doporučene alebo osobne s požadovanými prílohami. V súčasnosti niektoré fakulty umožňujú si podať prihlášku na študijný odbor elektronicky. Informácie o možnostiach podania elektronickej prihlášky nájdete na internetových stránkach konkrétnych VŠ.

Fakulta po zaevidovaní prihlášky uchádzačovi pošle pokyny k prijímacej skúške, resp. tézy, osnovy.

Podrobnejšie informácie Vám môžu podať aj študijné oddelenia fakúlt, ktorých telefónne čísla alebo emaily môžete nájsť na internetových stránkach VŠ. O prijatí rozhoduje dekan fakulty a výsledok prijímacej skúšky je zverejnený spravidla na druhý deň konania skúšky, písomne do 30 dní.