kozmetik
Základné údaje o štúdiu
Kód a názov študijného odboru: 6446 K kozmetik
Dĺžka štúdia:
4 roky
Forma štúdia:
Denné štúdium pre absolventov základnej školy
Poskytnutý stupeň vzdelania:
Úplne stredné odborné vzdelanie
Nevyhnutné vstupné požiadavky na štúdium:
Nižšie stredné vzdelanie a splnenie podmienok prijímacieho konania
Spôsob ukončenia štúdia:
Doklad o získanom stupni vzdelania:
Vysvedčenie o maturitnej skúške
Doklad o získanej kvalifikácii:
Vysvedčenie o maturitnej skúške
Výučný list
Možnosti pracovného uplatnenia absolventa:
Absolvent nájde uplatnenie podľa profilácie:
-
- v súkromných a štátnych podnikoch a organizáciách,
- podnikoch prevádzkových služieb, osobných služieb, beauty služieb,
- ako radový pracovník, manažér strednej úrovne alebo sa môže uplatniť ako súkromný podnikateľ.
Možnosti ďalšieho štúdia:
Pomaturitné štúdium. Študijné programy prvého alebo druhého stupňa vysokoškolského štúdia alebo ďalšie vzdelávacie programy zamerané na rozšírenie kvalifikácie, jej zmenu alebo zvýšenie.
-
- Organizácia výučby
Príprava v školskom vzdelávacom programe KRÁSA A VIZÁŽ v študijnom odbore 6446 K kozmetik zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie. Výučba je organizovaná v dvojtýždňových cykloch.
Teoretické vyučovanie je organizované v priestoroch školy na Hviezdoslavovej ulici v Bardejove. Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Žiaci sa tiež oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti, základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky, chémie a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania. V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na oblasť ekonomiky, náuky o koži, technológie, zdravovedy, materiálov, psychológie a pod. Veľký dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka, na formovanie ich osobnostných a profesionálnych vlastností, postojov a hodnotovej orientácie.
Praktické vyučovanie je organizované formou odborného výcviku. Praktické vyučovanie je v rámci duálneho vzdelávania realizované v zmluvnom pracovisku Kozmetický salón Mirka, ktoré sa nachádza na Komenského ulici v Bardejove. Praktické vyučovanie je ale realizované aj priamo v školskom kozmetickom salóne, ktorý sa nachádza v priestoroch školy SSOŠ Bardejov na Hviezdoslavovej ulici. Praktické vyučovanie poskytuje žiakom teoretické vedomosti, ale najmä praktické zručnosti, návyky a získané schopnosti nevyhnutné pre výkon povolania.
Ďalšie organizačné podrobnosti týkajúce sa účelových kurzov a cvičení sú súčasťou učebného plánu.
-
- Zdravotné požiadavky na žiaka
Do študijného odboru 6446 K kozmetik môžu byť prijatí uchádzači, ktorých zdravotnú spôsobilosť na prihláške na štúdium potvrdil všeobecný lekár. Uchádzač so zdravotným znevýhodnením pripojí k prihláške vyjadrenie všeobecného lekára o schopnosti študovať zvolený odbor výchovy a vzdelávania. Títo uchádzači môžu byť individuálne integrovaní v súlade s metodickým usmernením k realizácii školskej integrácie žiakov so ŠVVP v ZŠ a SŠ.
Uchádzači nesmú trpieť predovšetkým:
-
-
- mentálnym postihnutím,
- vážnymi poruchami zraku,
- vážnymi poruchami sluchu.
- Požiadavky na bezpečnosť a hygienu pri práci
-
Neoddeliteľnou súčasťou teoretického a praktického vyučovania je problematika bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce a protipožiarnej ochrany. Výchova k bezpečnej a zdravie neohrozujúcu prácu vychádza po dobu štúdia z požiadaviek platných právnych a ostatných predpisov (zákonov, nariadení vlády SR, vyhlášok, technických predpisov a slovenských technických noriem). Tieto požiadavky sa musia vzťahovať k výkonu konkrétnych činností, ktoré sú súčasťou praxe. Tieto požiadavky sa musia doplniť informáciami o rizikách možného ohrozenia, ktorým sú žiaci pri teoretickom a praktickom vyučovaní vystavení vrátane informácií o opatreniach na ochranu pred pôsobením týchto zdrojov rizík (zdravotné riziká a opatrenia pri ručnej manipulácii s bremenom, rizikové faktory súvisiace s mikroklimatickými podmienkami – teplotná záťaž organizmu a pod.).
Pod základnými podmienkami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa rozumie:
- dôkladné oboznámenie žiakov s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, s protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi
- používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov
- zabezpečenie odborného dozoru
- vyučovací proces je organizovaný a zabezpečovaný v súlade so všeobecne platnými predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
Priestory pre výučbu musia zodpovedať svojimi podmienkami požiadavkám stanovených v zdravotníckych predpisoch (hygienické požiadavky na priestory, prevádzka školských zariadení, bezpečná prevádzka, používanie strojov, prístrojov a pod.). Nácvik a precvičovanie činností musí byť v súlade s požiadavkami, ktoré upravujú prácu pre mladistvých (napr. Zákonník práce) a v súlade s podmienkami, podľa ktorých môžu mladiství vykonávať zakázané práce z dôvodu prípravy na povolanie. Základnými podmienkami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa rozumie:
- dôkladne a preukázané oboznámenie žiakov s predpismi o BOZP, protipožiarnymi predpismi a s technologickými postupmi,
- používanie technického vybavenia, ktoré zodpovedá bezpečnostným a protipožiarnym predpisom,
- používanie ochranných pracovných prostriedkov podľa platných predpisov,
- vykonávanie stanoveného dozoru na pracoviskách žiakov, pričom sa vymedzia stupne dozoru nasledovne:
- práca pod dozorom si vyžaduje sústavnú prítomnosť osoby poverenej dozorom, ktorá dohliada na dodržiavanie BOZP a pracovného postupu. Táto osoba musí zrakovo obsiahnuť všetky pracovné miesta tak, aby mohla bezpečne zasiahnuť v prípade porušenia BOZP,
- práca pod dohľadom si vyžaduje prítomnosť osoby poverenej dohľadom kontrolovať pracoviská pred začatím práce a pokiaľ nemôže zrakovo všetky pracoviská obsiahnuť, v priebehu práce ich obchádza a kontroluje.
Stanovením príslušného stupňa dozoru je poverený vedúci zamestnanec v závislosti od charakteru práce, podmienok a tematického celku výučby.
Pri nástupe žiaka na štúdium sa vyžaduje: - pracovné oblečenie a pracovná obuv
Charakteristika absolventa
Cieľom vzdelávacieho programu je pripraviť absolventov, ktorí budú schopní uplatniť sa vo svojich povolaniach so všeobecnovzdelávacím základom a odbornými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami aplikovateľnými v praxi s prirodzenou profesionálnou hrdosťou. Absolventi získajú schopnosť komunikovať minimálne v jednom cudzom jazyku, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine. Aktívne sa zapájať do spoločnosti a svoje vedomosti a zručnosti priebežne aktualizovať podľa potrieb a požiadaviek trhu práce. Budú schopní prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu a za prácu ostatných. Po absolvovaní vzdelávacieho programu získajú zručnosti pri práci s informačnými a komunikačnými technológiami. Naučia sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci. Odborné vzdelávanie je dôležitou súčasťou stredoškolského odborného vzdelávania. Vzdelávanie pripravuje absolventov pre uplatnenie sa v prevádzkových službách, osobných službách, beauty službách a v ďalších službách ich profilácie.
Absolventi študijných odborov 64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby sa v praxi uplatňujú ako strední technicko-administratívni pracovníci (napr. obchodníci, obchodní zástupcovia, referenti marketingu), často sú v pozíciách riadiaceho stredného manažmentu a riadia malú skupinu zamestnancov (vedúci prevádzky), môžu súkromne podnikať. Aplikujú v praxi obchodno-podnikateľské aktivity a zásady marketingu, získavajú, spracúvajú a využívajú ekonomické informácie, v organizačnej práci a pri vedení agendy využívajú informačno-komunikačné technológie, orientujú sa v základných právnych normách a predpisoch, ovládajú zásady komunikácie s klientmi, zákazníkmi a spolupracovníkmi. Okrem sústredenosti, dobrej pamäti, trpezlivosti, presnosti, manuálnej zručnosti je dôležité rutinné zvládnutie výpočtovej techniky. Pri organizovaní a riadení práce zamestnancov sa vyžadujú dobré organizačné schopnosti a bezkonfliktnosť, ovládanie sa v kritických situáciách, samostatnosť, rozhodnosť, zodpovednosť.
Absolvent študijného odboru 6446 K kozmetik po ukončení štúdia úspešne vykonanou maturitnou skúškou získava prvú kvalifikáciu na úrovni úplného stredného odborného vzdelania. Po ukončení prípravy je kvalifikovaným pracovníkom schopný uplatniť sa v kozmetických salónoch, má možnosť založiť si a úspešne prevádzkovať kozmetický salón, možnosť vykonávať poradenskú službu v oblasti kozmetiky a celkového vzhľadu. Rozsah získaných vedomostí a praktických zručností mu umožňuje používať racionálne metódy, techniku, využívať odborné manuálne zručnosti a uplatňovať environmentálne vedomosti vo svojej praxi. Získané vzdelanie mu dáva predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne, v súlade s právnymi normami spoločnosti. Absolvent má široký odborný profil doplnený všeobecným vzdelaním, je schopný ďalej sa vzdelávať a trvalo sa zaujímať o vývoj svojho odboru. Absolvent vie používať racionálne metódy práce, získané vedomosti a zručnosti, vie cieľavedome, rozvážne a rozhodne konať v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie.
29
Súkromná stredná odborná škola , Hviezdoslavova 11, 085 01 Bardejov
Názov ŠkVP
KRÁSA A VIZÁŽ
Kód a názov ŠVP
64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby II
Kód a názov študijného odboru
6446 K kozmetik
Stupeň vzdelania
úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A
Dĺžka štúdia
4 roky
Forma štúdia
denná
Druh školy
súkromná
Vyučovací jazyk
slovenský jazyk
Kategórie a názvy vyučovacích predmetov
Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku
1.
2.
3.
4.
Spolu
Všeobecnovzdelávacie predmety
12
12
8
8
40
Slovenský jazyk a literatúra
3
3
3
3
12
Cudzí jazyk a)
3
3
3
3
12
Občianska náuka h)
-
1
-
-
1
Dejepis h)
1
-
-
-
1
Etická výchova / Náboženská výchova b)
1
1
-
-
2
Chémia
1
1
-
-
2
Matematika
1
1
1
1
4
Informatika
1
1
-
-
2
Telesná a športová výchova c) h)
1
1
1
1
4
Odborné predmety
8
5
8
7
28
Ekonomika
-
-
1
1
2
Náuka o koži
2
1
2
2
7
Technológia
2
2
2
2
8
Zdravoveda
1
1
1
1
4
Materiály
1
1
1
-
3
Psychológia
-
-
1
1
2
Estetika a výtvarná výchova
2
-
-
-
2
Odborný výcvik h)
14
17
18
18
67
Voliteľné predmety
1
1
1
1
4
Cudzí jazyk 2 a)
1
1
1
1
4
Cvičenia z matematiky
0-2
0-2
0-1
0-1
0-6
Ekológia
0-2
0-2
0-1
0-1
0-6
Nepovinné predmety
Športové hry
0-2
0-2
0-2
0-2
0-6
Konverzácia v cudzom jazyku
0-2
0-2
0-2
0-2
0-6
Spolu g)
35
35
35
34
139
Prehľad využitia týždňov
Činnosť
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
vyučovanie podľa rozpisu
33
33
33
30
maturitná skúška
-
-
-
1
časová rezerva (kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výlety, výchovno-vzdelávacie akcie) e)
7
7
7
6
Spolu týždňov
40
40
40
37
Poznámky k učebnému plánu:
- Vyučuje sa jeden z cudzích jazykov: jazyk anglický, nemecký. Podľa potreby a podmienok školy aj ďalšie cudzie jazyky. Ďalší cudzí jazyk sa môže vyučovať ako voliteľný predmet z časovej dotácie disponibilných hodín. Trieda sa delí na každej hodine na skupiny pri minimálnom počte 24 žiakov.
- Predmety etická výchova / náboženská výchova sa vyučujú podľa záujmu žiakov v skupinách najviac 20 žiakov. Na vyučovanie predmetu etická výchova alebo náboženská výchova možno spájať žiakov rôznych tried toho istého ročníka a vytvárať skupiny s najvyšším počtom žiakov 20. Ak počet žiakov v skupine klesne pod 12, možno do skupín spájať aj žiakov z rôznych ročníkov.
- Predmet telesná a športová výchova možno vyučovať aj v popoludňajších hodinách a spájať do viachodinových celkov. Trieda sa delí na každej hodine na skupiny pri minimálnom počte 24 žiakov.
- Riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickou radou a radou školy rozhodne, ktoré predmety v rámci teoretického vyučovania a praktického vyučovania možno spájať do viachodinových celkov.
- Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je kurz na ochranu života a zdravia a môže sa organizovať aj kurz pohybových aktivít v prírode. Kurz na ochranu života a zdravia má samostatné tematické celky s týmto obsahom: riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana, zdravotná príprava, pobyt a pohyb v prírode, záujmové technické činnosti a športy. Organizuje sa v treťom ročníku štúdia a trvá tri dni po šesť hodín. Účelové cvičenia sú súčasťou prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Uskutočňujú sa v 1. a v 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka raz. Kurz pohybových aktivít v prírode sa organizuje vo forme lyžiarskeho kurzu, snoubordingového kurzu, plaveckého kurzu, turistického kurzu alebo kurzu iných športov v prírode.
- Stredné odborné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením plnia rovnaké ciele ako stredné odborné školy pre intaktných žiakov. Všeobecné ciele vzdelávania v jednotlivých vzdelávacích oblastiach a kompetencie sa prispôsobujú individuálnym osobitostiam žiakov so zdravotným znevýhodnením v takom rozsahu, aby jeho konečné výsledky zodpovedali profilu absolventa. Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením (dĺžka, formy výchovy a vzdelávania, podmienky prijímania, organizačné podmienky na výchovu a vzdelávanie, personálne, materiálno-technické a priestorové zabezpečenie ap.) stanovujú vzdelávacie programy vypracované podľa druhu zdravotného znevýhodnenia.
- Počet týždenných vyučovacích hodín školského vzdelávacieho programu je za celé štúdium minimálne 132 hodín, maximálne 140 hodín. Výučba sa realizuje v 1., 2. a 3. ročníku v rozsahu 33 týždňov, vo 4. ročníku v rozsahu 30 týždňov. Časová rezerva sa využije na opakovanie a doplnenie učiva, na kurz na ochranu života a zdravia a kurzy pohybových aktivít v prírode ap. a v poslednom ročníku na absolvovanie maturitnej skúšky.
- V prípade, že sa vyučovanie uskutočňuje v triede, v ktorej sa nachádzajú aj žiaci, ktorým sa poskytuje praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania znižuje sa počet týždenných vyučovacích hodín vo vzdelávacej oblasti „Človek a spoločnosť“ z 5 týždenných vyučovacích hodín za štúdium na 2 a vo vzdelávacej oblasti „Zdravie a pohyb“ zo 6 týždenných vyučovacích hodín na 4. Predmet odborný výcvik sa realizuje podľa požiadaviek zamestnávateľských subjektov v rozsahu minimálne 48 týždenných vyučovacích hodín za štúdium (1. ročník 6 hodín, 2., 3. a 4. ročník 14 hodín), pričom počet disponibilných hodín je 25; maximálne 67,5 týždenných vyučovacích hodín za štúdium (1. ročník 15 hodín, 2., 3. a 4.ročník 17,5 hodín), pričom počet disponibilných hodín je 5,5.
-