grafik tlačových médií
4 – ročný študijný odbor 3446 K grafik tlačových médií
Charakteristika odboru
Absolvent študijného odboru 3446 K grafik tlačových médiíje kvalifikovaný pracovník so širokým odborným profilom, je pripravený samostatne vykonávať náročné pracovné činností v oblasti tlačiarenských prevádzok, reprodukčných štúdií, vydavateľských organizácií, ale i reklamných a marketingových agentúr a ďalších organizácií, zaoberajúcich sa vydávaním, výrobou a publikovaním tlačových a digitálnych médií. Absolvent je spôsobilý na výkon náročných pracovných činností s významným podielom využitia informačných technológií a automatizácie, zvláda metódy a postupy práce, využíva správne pracovné prostriedky, dodržiava bezpečnostné predpisy pri práci. Absolvent uznáva a rešpektuje pracovnú a osobnostnú spoluprácu v kolektíve, princípy osobnej a kolektívnej zodpovednosti pri plnení pracovných úloh. Absolventi sú kvalifikovaní pracovníci schopní vykonávať nastavovanie, obsluhu a údržbu prístrojov, strojov a zariadení v technologických procesoch, zabezpečovať produkciu s ohľadom na ekonomiku a ekológiu výroby v rozsahu podľa príslušného odboru alebo oblasti vzdelávania.
Pre kvalifikované vykonávanie uvedených činností získava absolvent štúdiom široký odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, s dostatočnou adaptabilitou, logickým myslením a schopnosťou aplikovať nadobudnuté vedomosti pri riešení problémov samostatne aj v tíme. Rozsah získaných vedomostí mu umožňuje sústavne sa vzdelávať, zaujímať sa o vývoj vo svojom odbore štúdiom odbornej literatúry a časopisov, používať racionálne metódy práce technika a využívať odborné manuálne spôsobilosti. Získané vzdelanie dáva absolventovi predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Po nástupnej praxi je pripravený na výkon odborného pracovníka v príprave digitálnych a tlačových médií a obalov, vo fáze výroby tlačovín, obalov, webstránok a obrazových a textových informácií na pamäťových nosičoch, na publikovanie výsledného produktu v sieti internet alebo vo forme tlačoviny. Odbornou praxou a ďalším štúdiom si zvyšuje svoje zručnosti a vedomosti, čím si zvyšuje svoju odbornú kvalifikáciu.
Absolvent uznáva a rešpektuje pracovnú a osobnostnú spoluprácu v kolektíve, princípy osobnej a kolektívnej zodpovednosti pri plnení pracovných úloh. Ovláda príslušnú techniku, prostriedky, stroje a zariadenia, príslušné technológie, základy ekonomiky výroby a služieb. Poznajú základné prírodovedné zákonitosti svojho odboru a vie ich prakticky využívať pri riešení odborných problémov.
Základné údaje o štúdiu:
Dĺžka štúdia:
4 roky
Forma štúdia:
Denné štúdium pre absolventov základnej školy
Poskytnutý stupeň vzdelania:
Úplne stredné odborné vzdelanie
Nevyhnutné vstupné požiadavky na štúdium:
Nižšie stredné vzdelanie a splnenie podmienok prijímacieho konania
Spôsob ukončenia štúdia:
Maturitná skúška
Doklad o získanom stupni vzdelania:
Vysvedčenie o maturitnej skúške
Doklad o získanej kvalifikácii:
Vysvedčenie o maturitnej skúške
Možnosti pracovného uplatnenia absolventa:
V propagačných a grafických firmách, v informačných centrách, dizajnových štúdiách, v štúdiách vizualizácie interiérov a exteriérov, v reklamných agentúrach, vo vlastných firmách
Možnosti ďalšieho štúdia:
Pomaturitné štúdium. Študijné programy prvého alebo druhého stupňa vysokoškolského štúdia alebo ďalšie vzdelávacie programy zamerané na rozšírenie kvalifikácie, jej zmenu alebo zvýšenie.
Učebný plán
29
Súkromná stredná odborná škola , Hviezdoslavova 11, 085 01 Bardejov
Názov ŠkVP
POLYGRAFICKÉ SLUŽBY
Kód a názov ŠVP
34 Polygrafia a médiá
Kód a názov študijného odboru
3446 K grafik tlačových médií
Stupeň vzdelania
úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A
Dĺžka štúdia
4 roky
Forma štúdia
denná
Druh školy
súkromná
Vyučovací jazyk
slovenský jazyk
Kategórie a názvy vyučovacích predmetov
Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku
1.
2.
3.
4.
Spolu
Všeobecnovzdelávacie predmety
12
12
8
8
40
Slovenský jazyk a literatúra
3
3
3
3
12
Cudzí jazyk a)
3
3
3
3
12
Občianska náuka h)
-
1
-
-
1
Dejepis h)
1
-
-
-
1
Etická výchova / Náboženská výchova b)
1
1
-
-
2
Chémia
1
1
-
-
2
Matematika
1
1
1
1
4
Informatika
1
1
-
-
2
Telesná a športová výchova c) h)
1
1
1
1
4
Odborné predmety
8
5
8
7
28
Ekonomika
-
-
1
1
2
Aplikovaná informatika
-
-
1
2
3
Grafický dizajn tlačových médií
2
2
2
2
8
Polygrafia
2
-
-
-
2
Polygrafická výroba
-
1
2
2
5
Polygrafické materiály
2
-
-
-
2
Reprodukcia obrazu
1
1
1
-
3
Sadzba a montáž
1
1
-
-
2
Výchova k podnikaniu
-
-
1
-
1
Odborný výcvik h)
14
17
17,5
17,5
66
Voliteľné predmety
1
1
1
1
4
Cudzí jazyk 2 a)
1
1
1
1
4
Cvičenia z matematiky
0-2
0-2
0-1
0-1
0-6
Ekológia
0-2
0-2
0-1
0-1
0-6
Nepovinné predmety
Športové hry
0-2
0-2
0-2
0-2
0-6
Konverzácia v cudzom jazyku
0-2
0-2
0-2
0-2
0-6
Spolu g)
35
35
34,5
33,5
138
Prehľad využitia týždňov
Činnosť
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
vyučovanie podľa rozpisu
33
33
33
30
maturitná skúška
-
-
-
1
časová rezerva (kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výlety, výchovno-vzdelávacie akcie) e)
7
7
7
6
Spolu týždňov
40
40
40
37
Poznámky k učebnému plánu:
- Vyučuje sa jeden z cudzích jazykov: jazyk anglický, nemecký. Podľa potreby a podmienok školy aj ďalšie cudzie jazyky. Ďalší cudzí jazyk sa môže vyučovať ako voliteľný predmet z časovej dotácie disponibilných hodín. Trieda sa delí na každej hodine na skupiny pri minimálnom počte 24 žiakov.
- Predmety etická výchova/náboženská výchova sa vyučujú podľa záujmu žiakov v skupinách najviac 20 žiakov. Na vyučovanie predmetu etická výchova alebo náboženská výchova možno spájať žiakov rôznych tried toho istého ročníka a vytvárať skupiny s najvyšším počtom žiakov 20. Ak počet žiakov v skupine klesne pod 12, možno do skupín spájať aj žiakov z rôznych ročníkov. Predmet etická výchova môže škola vyučovať v rámci voliteľných predmetov.
- Predmet telesná a športová výchova možno vyučovať aj v popoludňajších hodinách a spájať do viachodinových celkov. Trieda sa delí na každej hodine na skupiny pri minimálnom počte 24 žiakov.
- Riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickou radou a radou školy rozhodne, ktoré predmety v rámci teoretického vyučovania a praktického vyučovania možno spájať do viachodinových celkov.
- Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je kurz na ochranu života a zdravia a môže sa organizovať aj kurz pohybových aktivít v prírode. Kurz na ochranu života a zdravia má samostatné tematické celky s týmto obsahom: riešenie mimoriadnych udalostí –civilná ochrana, zdravotná príprava, pobyt a pohyb v prírode, záujmové technické činnosti a športy. Organizuje sa v treťom ročníku štúdia a trvá tri dni po šesť hodín. Účelové cvičenia sú súčasťou prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Uskutočňujú sa v 1. a v 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka raz. Kurz pohybových aktivít v prírode sa organizuje vo forme lyžiarskeho kurzu, snoubordingového kurzu, plaveckého kurzu, turistického kurzu alebo kurzu iných športov v prírode.
- SOŠ pre žiakov so zdravotným znevýhodnením plnia rovnaké ciele ako SOŠ pre intaktných žiakov. Všeobecné ciele vzdelávania v jednotlivých vzdelávacích oblastiach a kompetencie sa prispôsobujú individuálnym osobitostiam žiakov so zdravotným znevýhodnením v takom rozsahu, aby jeho konečné výsledky zodpovedali profilu absolventa. Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením (dĺžka, formy výchovy a vzdelávania, podmienky prijímania, organizačné podmienky na výchovu a vzdelávanie, personálne, materiálno-technické a priestorové zabezpečenie a pod.) stanovujú vzdelávacie programy vypracované podľa druhu zdravotného znevýhodnenia.
- Počet týždenných vyučovacích hodín v školských vzdelávacích programoch je za celé štúdium minimálne 132 hodín, maximálne 140 hodín. Výučba sa realizuje v 1.,2. a 3. ročníku v rozsahu 33 týždňov, vo 4. ročníku v rozsahu 30 týždňov. Časová rezerva sa využije na opakovanie a doplnenie učiva, na kurz na ochranu života a zdravia a kurzy pohybových aktivít v prírode ap. a v poslednom ročníku na absolvovanie maturitnej skúšky.
- V prípade, že sa vyučovanie uskutočňuje v triede, v ktorej sa nachádzajú aj žiaci, ktorým sa poskytuje praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania znižuje sa počet týždenných vyučovacích hodín vo vzdelávacej oblasti „Človek a spoločnosť“ z 5 týždenných vyučovacích hodín za štúdium na 2 a vo vzdelávacej oblasti „Zdravie a pohyb“ zo 6 týždenných vyučovacích hodín na 4. Predmet odborný výcvik sa realizuje podľa požiadaviek zamestnávateľských subjektov v rozsahu minimálne 48 týždenných vyučovacích hodín za štúdium (1. ročník 6 hodín, 2., 3., a 4. ročník 14 hodín), pričom počet disponibilných hodín je 25; maximálne 67,5 týždenných vyučovacích hodín za štúdium (1. ročník 15 hodín, 2., 3., a 4. ročník 17,5 hodín), pričom počet disponibilných hodín je 5,5.