V jarných mesiacoch sa na spoločensko-politickom poli uskutočnili dve významné udalosti – prezidentské voľby a voľby do EP. Do tohto spoločenského diania sa zapojili študenti SŠ aj tí, ktorí nemajú ešte právo voliť, a to do simulovaných študentských volieb. Akciu zorganizovalo Združenie pre stredoškolákov, ktoré tvoria mladí ľudia študujúci na stredných školách. Konali sa na viac ako 200 školách a hlasovalo vyše15 000 študentov z celého Slovenska, medzi nimi aj študenti z našej školy, a to 6.5.2019 v budove SSOŠ Bardejov.
Ešte pred samotnou realizáciou simulovaných volieb sa uskutočnil WORSHOP, na ktorom ambasádorka zo Združenia pre stredoškolákov podala študentom základné informácie o priebehu volieb, podnecovala k ich k diskusii, prečo je dobré ísť voliť, aký dopad má odignorovanie práva voliť, aké je dôležité sám si utvoriť vlastné politické názory na základe nadobudnutých schopností a skúseností.
Cieľom simulovaných volieb do EP nebolo zistiť politické preferencie študentov, ale predovšetkým uvedomenie si vlastnej dôležitosti pri formovaní budúcnosti našej i európskej spoločnosti.
Dávajú mladým priestor vyjadriť svoj názor a uvádzajú poučky o demokracii z učebníc občianskej náuky do praxe. Podnecujú ich k tomu, aby sa začali zaujímať o verejné dianie a stávajú sa prvým krokom k ich občianskej zodpovednosti.
Študenti získali praktickú skúsenosť s voľbami, dozvedeli sa, ako fungujú skutočné voľby.
Úlohou študentov bolo v určenom termíne navštíviť volebnú miestnosť, kde volebná komisia (zostavená zo študentov školy SSOŠ Bardejov – B. Bajcúrová, A. Hudáková, M. Tejová, K. Gočová-Benková) zapísala voliča do zoznamu voličov, následne vydala voličovi hlasovací lístok, na ktorom volič krížikom vo vyhradenom priestore vyznačil jednu politickú skupinu a vhodil hlasovací lístok do volebnej urny. Po skončení volieb volebná komisia zrátala hlasy a odoslala zápisnicu do strediska Združenia pre študentov.
Simulované voľby prebiehali v dvoch kolách. Výsledky v 1. kole naznačujú podporu mladých extrémnej pravici, v 2. kole by EP ovládli európski zelení a liberáli.
Možno práve tieto simulované voľby prebudia u mladých záujem o ich budúcnosť, ale i o budúcnosť Slovenska. Napomôžu lepšie sa na skutočné voľby pripraviť a ukázať študentom, že svojím hlasom môžu prispieť k rozhodovaniu o tom, akú Európu budeme mať.
Študentské simulované voľby sú apolitický projekt - prostredníctvom zážitkového vzdelávania vychovávajú k aktívnemu občianstvu.
PaedDr. J. Jevčáková