14. decembra 2016 sa žiaci III. A a III.B triedy zúčastnili na odbornej exkurzii vo VSG Košiciach. Zo záujmom si prezreli jednotlivé výstavy a aktívne sa zapojili do procesu prezentácie.
Ako prvú si prezreli výstavu, ktorá ukazuje dôležité momenty v dramatickom živote a diele jedného z najsvojráznejších predstaviteľov skupiny autorov obdobia, označovaného ako Košická moderna, Ľudovíta Felda. Autor je povestný svojou vľúdnou priateľskou povahou a nadšením dôkladne kresliť, portrétovať a zaznamenávať košické zákutia, vidiecke scenérie, ale rovnako je známy ako pamätník holokaustu a Mengeleho maliar. Výber diel predstavuje najrozsiahlejšiu a najobsiahlejšiu kolekciu Feldových diel zhromaždenú po dvadsiatich piatich rokoch od autorovej smrti. Vyše 100 prác, kresieb, grafík, akvarelov a olejomalieb zachytáva premeny jeho autorského rukopisu. Vtejto časti výstavy si mohli žiaci vyskúšť nakreliť svoje dielo na steny galérie. Bol to pre nich nový a zaujímavý zážitok ich práca tak ostala zaznamenaná na stene pre ďalších návštevníkov, ktorý ju tiež môžu doplniť podľa seba.
V ďalšej časti galérie nás zaujala výstava súčasného autora Michala Machciníka, ktorý sa vo svojich výtvarných realizáciách zaoberá skúmaním priestoru ako fyzickej entity v konfrontácii s odkazom vyjadreným v sochárskom médiu. Zaujíma ho predovšetkým prirodzená stopa ako určitý druh záznamu či zápisu, ktorý bol vytvorený spontánne, bez vonkajšieho vplyvu. Krajinné stopy v kontexte jeho tvorby predstavujú záznamy prírodných procesov, ktoré narúša anorganickým materiálom. Autor zaujímavým spôsobom dokumentuje vznik a zánik lesných príbytkov, stopy po človeku v krajine a záznamy vyryté do kôry stromov. Jeho performatívny spôsob zasahuje do krajiny, avšak nenarušuje jej biologickú rovnováhu. Fotografickým monitorovaním konkrétneho priestoru a grafickými odtlačkami prenáša organické kresby na papierové médium, ktoré následne konštruuje do sochárskych kulís s adaptáciou do galerijného priestoru.
Žiakov ale najviac zaujala výstava s názvom „LEVEL“, ktorá diváka prenesie do zneisťujúceho sveta naliehavých odkazov, do sveta na pomedzí hmatateľného (v podobe klasického sochárskeho materiálu) a virtuálneho. Autori výstavy, slovenskí výtvarníci Monika a Bohuš Kubinskí použili ako Hlavný materiál na stvárnenie ich posolstva časti pôvodného vojenského opevnenia – guľové bunkre obranného valu z 2. svetovej vojny, ktoré výtvarníci zachránili pred nenávratným zničením. V rozmerných železobetónových guliach rozpoznali silný výtvarný i emotívny náboj, a tak ho rozvinuli do netradičnej priestorovej inštalácie. V prípade košickej výstavy „LEVEL“ ju navyše doplnili o technológiu rozšírenej reality. Vďaka nej diváka ešte prenikavejšie zapájajú do výtvarného zážitku s cieľom silnejšie precítiť prirodzenú sochársku krásu guľových bunkrov, ale aj hlbší zmysel naliehavej výstrahy ukrytej v ich historickej pamäti. Žiaci dostali k dispozícii tablety a celá výstava dostala pre nich aj interaktívny charakter.
Po ukončení exkurzie vo VSG sme pokračovali prehliadkou Košíc. Všetkým žiakom ďakujeme za vzorné správanie a tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.
Text: Mgr. M. Popjaková