9.9. si svet pripomenul Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
„Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bude dôležitým pripomenutím si poučenia z holokaustu - bolo to výnimočné zlo, ktoré sa už v budúcnosti nesmie opakovať a neslobodno naň zabudnúť." (Kofi Annan)
"Spomienka nemôže skončiť, aj budúce generácie musí nabádať k ostražitosti," týmito slovami vyhlásil v roku 1996 spolkový prezident Roman Herzog 27. január za celonemecký Deň spomienky na obete. Zvolený dátum sa symbolicky viaže k 27. januáru 1945, keď Červená armáda oslobodila koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau - najväčší koncentračný a vyhladzovací tábor, ktorý nacisti postavili pri poľskom meste Osvienčim.
Poslanci Národnej rady SR schválili 31. októbra 2001 návrh zákona, ktorý určil nový pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia, a to 9. september. V tento deň preto, lebo 9. septembra 1941 začal vo vojnovom Slovenskom štáte platiť Židovský kódex, vládne nariadenie o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo množstvo protižidovských predpisov.
Aj my, žiaci SSOŠS Bardejov, sme si pripomenuli tento deň na hodinách PKK. Pripravili sme edukačný panel s touto tematikou, spolužiaci si pripravili prezentácie, poniektorí s fotografiami, ktoré si priniesli z osobnej návštevy Osvienčima. Rozprávali sme si príbehy tých, ktorí prežili toto ponižovanie ľudskej dôstojnosti. Iní si pripravili pojmové mapy s prehľadom koncentračných táborov, ktoré vybudovali nacisti v Európe počas 2. svetovej vojny. P. učiteľka nám predstavila niekoľko zaujímavých titulov kníh a filmov s pravdivými príbehmi ľudí, ktorí toto neľudské zaobchádzanie s človekom prežili.
Bola to zaujímavá hodina, ale aj veľmi smutná, ťažko pochopiť, že človek môže ubližovať človeku. Pre náš všetkých nech je to akési memento, aby sme my ľudia nepripustili zopakovanie nacistického besnenia, aby sme nezabúdali na hodnoty ľudskosti,.
Viktória Paligová (I.PR)