„Dezinformátori sú úspešní aj preto, že sa k ľuďom dostávajú cez internet – priživovanie strachu, nenávisti alebo pocitu nespravodlivosti.“
Žijeme v dobe digitálneho prepojenia celého sveta, informácie sa šíria mimoriadnou rýchlosťou a sú všade okolo nás. Vďaka širokým možnostiam komunikácie prostredníctvom moderných technológií sledujeme ich masívne zneužívanie na šírenie najrôznejších falošných správ, hoaxov, dezinformácií a propagandy. Najúčinnejším nástrojom šíriteľov týchto falošných, zavádzajúcich, skreslených a vymyslených informácií sa stali predovšetkým sociálne siete a internet, najobľúbenejší prostriedok komunikácie mladých. Vedia sa ubrániť šíreniu takýchto informácií, ktoré môžu pôsobiť na ich emócie, vyvolať v nich strach, paniku, pocit, že nevieš, komu máš veriť, na koho sa obrátiť, keď si v pochybnostiach?
Tak, ako je potrebná prevencia pri šikane alebo drogách, je dôležitá aj pri téme šírenia hoaxov, dezinformácií. A preto sme sa vybrali so žiakmi I.A, I.B do priestorov historickej budovy Bašta - kultúrno-komunitné centrum Bardejov na workshop s Mgr. T. Trembáčom, psychológom, ktorý si pripravil pre žiakov zaujímavé informácie a aktivity o tom, ako rozlíšiť hoax od pravdy, ako si overiť pravdivosť správ v médiách , ako pôsobia tieto falošné správy na naše emócie a ako im emocionálne odolať.
A ako proti falošným správam bojovať a nenechať sa oklamať a zmanipulovať?
- Skontroluj zdroj – ak ho daná stránka, profil neuvádza, pravdepodobne ide o fikciu, nie fakty.
- Zisti, či ide o aktuálnu informáciu – hoci môže ísť o pravdivú informáciu, dátum jej zverejnenia z nej môže urobiť dezinformáciu.
- Odpozoruj svoju emocionálnu reakciu – falošné správy slúžia na to, aby v tebe vyvolali strach, hnev, nedôveru.
- Sprav si vlastný rešerš – ak nájdeš informáciu, pri ktorej pochybuješ o jej pravdivosti, pokús sa zistiť, čo o nej hovoria iné zdroje.
Najúčinnejším spôsobom, ako sa brániť proti dezinformáciám, hoaxom, falošným správam, je kritické myslenie.
- Ak uvidíte príspevok, ktorý vo vás vyvoláva hnev, strach, silnú negatívnu reakciu, zastav sa, sám seba sa spýtaj, či je táto informácia skutočná.
- Ak nemáš čas overiť si informáciu, pozri si stránku AFP fakty, ktorá chekuje rôzne dezinformácie a hoaxy šíriace sa na Slovensku, prípadne si ju over na internetovej stránke konspiratosri.sk alebo na profile Hoaxy a podvody – Polícia SR.
- Ak poznáš na internete hoax, neboj sa nahlásiť a upozorniť svoje okolie. Neboj sa používať vlastnú hlavu, aby si sa nestal obeťou médií.
„Ak manipulátori dokážu pracovať s našimi emóciami, ich výtvory sa ľahšie udomácnia v našom mozgu, uložia sa v našej hlave bez toho, aby sme si to uvedomili.“
PaedDr. J. Jevčáková