Si milovník cestovín?
20 zaujímavostí, ktoré by si o nich mal určite vedieť
Ktoré sú tvoje najobľúbenejšie?
Aj cestoviny majú svoj sviatok. Svetový deň oslavujú každý rok 25. októbra. Mnoho ľudí si myslí, že ich rodiskom bolo Taliansko. Najstaršie cestoviny však objavili v Číne. Boli vyrobené z dvoch druhov obilia.
Hoci existujú stovky rôznych druhov, môžu byť usporiadané do viacerých skupín, vrátane dlhých cestovín (špagety), trubičiek (penne), polievkových cestovín (orzo, abeceda), plnených cestovín (tortellini, ravioli) a špeciálnych tvarov (farfalle, fusilli). Každý z nich je prispôsobený omáčke, ktorá lepšie drží na rozdielnych cestovinách.
Nech máš rád akékoľvek z nich, dnes je ten deň, keď by si ich nemal vynechať zo svojho jedálnička. Navyše sme si pre teba pripravili 20 zaujímavostí, faktov a aj kuriozít, ktoré sa s cestovinami spájajú. Prajeme ti dobrú chuť!
Fakty a zaujímavosti
1. Predtým, ako existovali stroje, sa cestoviny miesili nohami. Keďže cesto bolo tuhé, pracovníci po ňom pri miesení veľkého množstva prechádzali. Výroba jednej dávky tak zabrala aj celý deň.
2. Cestoviny Al dente nielenže chutia lepšie, ale ťa aj dlhšie zasýtia. Je to preto, že ich trávenie trvá dlhšie ako pri rozvarených cestovinách.
3. Existuje viac ako 600 druhov cestovín a niektoré majú až 1300 názvov. Špagety, farfalle a fettuccini sú len začiatok.
4. Priemerný Talian zje 27 kíl cestovín za rok. Napríklad taký Američan iba 11 kíl.
5. Optimálna a typická porcia je len 100 gramov. Vďaka tomu nebudeš prejedený a obézny.
6. Rastú špagety na stromoch? Ako žartík na 1. apríla roku 1957 BBC odvysielala falošný dokument o pestovaní špagiet vo Švajčiarsku. Ukazoval farmárov, ktorí zbierajú špagety z kríkov. Vtipné video vyvolalo zmätok a časť divákov sa pýtala, kde by si mohli kúpiť vlastný „špagetový krík“.
7. Väčšina sušených cestovín sa vyrába len z dvoch ingrediencií. Krupicová múka a voda – to je všetko. Čerstvé cestoviny, vaječné rezance a niektoré druhy sušených cestovín sa vyrábajú z vajec.
8. Pomenovanie pre cestoviny pochádza z talianskeho slova „paste“. Múka + voda = paste = cestoviny.
9. Taliansko produkuje 1 700 000 až 3 300 000 ton cestovín ročne.
11. Tri najobľúbenejšie tvary cestovín sú špagety, makaróny a penne.
12. Prvá továreň na cestoviny v USA bola postavená v Brooklyne.
13. Ak sú cestoviny uvarené správne, mali by sa pri hádzaní prilepiť na stenu.
14. V gréckej mytológii sa verí, že boh Vulkán vynašiel zariadenie, ktoré vyrábalo povrazy z cesta. Toto bol prvý odkaz na výrobcu cestovín.
15. Neuvarené suché cestoviny možno skladovať až rok.
16. Cestoviny majú veľa zdravotných výhod, pretože majú nízku kalorickú hodnotu a obsahujú rôzne živiny a minerály.
17. Možno ich podávať aj psom a mačkám. Verí sa, že im pomáhajú pri ich rastovom vývoji a udržiavajú ich srsť lesklú a zdravú.
18. Cestoviny sa pôvodne jedli bez omáčky, ale boli posypané cukrom, škoricou a mäkkým syrom. Čiže sa podávali ako dezert. Až okolo roku 1700 bola pridaná paradajková omáčka.
19. Obsahujú šesť z ôsmich esenciálnych aminokyselín a v kombinácii s mäsom, mliečnymi výrobkami a inými bielkovinovými potravinami ti môžu poskytnúť všetky aminokyseliny, ktoré potrebuješ.
20. Je vedecky dokázané, že cestoviny ťa urobia šťastnejším. Sacharidy v cestovinách totiž podľa vedcov zvyšujú produkciu serotonínu.