Dňa 24.1.2014 sa výtvarníci, grafici a študenti odboru URSD zo SSOŠ v Bardejove zúčastnili na výstave Andyho Warhola a umelcov street-artu (Baksy a Bambi) v Medzilaborciach.
V deň odchodu všetci v skorých ranných hodinách a v chladnom počasí netrpezlivo vyčkávali na svojich spolužiakov a učiteľov. Autobus dorazil a všetci si hľadali tie najlepšie miesta vzadu. Cesta do Medzilaboriec bola trochu únavná, keďže bolo mrazivé ráno. Všetci boli čiastočne ešte neprebudení. Slúchadlá v ušiach a plné tašky so zásobami jedla a tekutín, spoločná komunikácia a predstavovanie si daného cieľového miesta. Keď sme dorazili, hneď nás ako prvý privítal chlad. Všetci sme sa rýchlo fotili pred múzeom, sochou Andyho Warhola s dáždnikom a jeho známymi plechovkami. Prvé dojmy pohľadu na budovu boli obdivuhodné. Woow. Na oknách budovy boli známe tváre umelcov prevedené v pop-artovom umení. Ešte pár fotiek a vošli sme do múzea. Hneď nás prekvapili návlekmi, ktoré na nás už čakali. Chlapcom sa to samozrejme nepáčilo, ale keď musíš, tak musíš. Ešte pred exkurziou nás privítala príjemná dáma, ktorá nás mala sprevádzať. Pustila nám Warholovu biografiu, aby nám priblížila umelcov život. Po krátkom dokumente sme konečne začali s exkurziou.
Vstúpili sme do predsiene, kde boli vystavené diela moderného umenia. Na stene viseli čiernobiele fotografie Andyho s jeho priateľmi a ľuďmi, s ktorými pracoval. Pani, ktorá nás sprevádzala nám toho veľa porozprávala. Bola veľmi sčítaná a všetci sme ju pozorne počúvali. Potom nás priviedla do miestnosti, kde bola zobrazená jeho celá rodina. Pritom nás sprevádzala aj hudba skupiny Velvet underground, ktorú managmentoval Warhol. Andy bol chudobný a obyčajný chlapec s neobyčajným talentom. Veľmi ma zaujal jeho život a životy ľudí v jeho okolí. Všetci sme si prezerali jeho zlaté okuliare, ktoré tam boli vystavené aj jeho fotky z detstva či z doby, keď bol pred svojou smrťou. Ďalej sme sa presunuli do miestnosti, kde sme si hneď ako prvé všimli stenu židov, kde bol samozrejme aj Einstejn. Miestnosť bola vytapetovaná Andyho portrétmi, čo sa mi tiež veľmi páčilo, bola tam vystavená aj posledná večera, ktorú vytvoril sieťotlačou tesne pred svojou smrťou. Jeho známe plechovky Cambels a kopu iných známych a zaujímavých diel. Nakoniec sme navštívili poslednú časť múzea, kde boli vystavené jeho ďalšie diela, ako znak dolárových peňazí, dve kráľovné, ktoré dostal ako zákazku, kde využíval diamantový prášok.
Stretli sme sa tam aj so street-artovým umením, ktoré sa nám najviac páčilo. Zároveň sa títo umelci inšpirovali práve Warholovým štýlom. Prvý krát sme sa stretli s menami ako je „Baksy“ a „bambi“. Ich „pouličné umenie“ bolo protivojnové a ich diela mali vtip, význam a čaro.
Som veľmi rada, že sme sa mohli zúčastniť takejto výstavy. Myslím si, že každý si z toho niečo vzal a určite každý jeden zo študentov sa inšpiroval a odniesol si domov mnoho nových nápadov a zážitkov, o ktorých bude ešte dlho rozprávať a spomínať. Teším sa na ďalšie výstavy.
Text: Dominika Čechová, študentka III.B propagačné výtvarníctvo